Ve dnech 4. – 5. července se na Velehradě uskutečnily tradiční Dny lidí dobré vůle. Letošní čtrnáctý ročník byl však zcela ojedinělý a výjimečný. Právě na Velehradě totiž vyvrcholily oslavy 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Dvoudenních oslav se zúčastnilo na 80 tisíc návštěvníků a poutníků nejen z České republiky. Více »
Program pro celou rodinu
Čtvrteční program Dnů lidí dobré vůle patřil tradičním velehradským akcím pro děti i dospělé, jako je Velehrad dětem, Aktivity pro životní prostředí, výstavy ve Stojanově gymnáziu, které byly letos doplněny o jedinečný exponát – věrnou kopii Relikviáře sv. Maura, Soutěž ve fotbalových dovednostech, program časopisu IN!, Ruční přepisování Bible, Mezinárodní setkání vozíčkářů, pingpongový turnaj, fotografický workshop, fotografické soutěže, kurz a seminář v Poutním domě Stojanov a samozřejmě benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. Cyrilometodějským zpestřením pak bylo večerní promítání historického dokudramatu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů v Archeoskanzenu v Modré.
Večer lidí dobré vůle
V 19.30 začal na pódiu před bazilikou tradiční a generacemi oblíbený Večer lidí dobré vůle. Koncertem, který běžel v přímém přenose v České televizi a v Českém rozhlase, provedlo duo Pavel Kříž a Barbora Černošková.
Letošní slavnostní koncert zahájilo hromadné vypuštění balonků, které doslova ozdobily velehradské nebe. Za netradičním projektem „Balónkem na pomoc“ stojí Adopce nablízko. Výtěžek z prodaných balonků přispěje na náklady spojené s vysláním dobrovolníků na mise v zahraničí, které se pohybují v řádech desítek tisíc korun na jednoho dobrovolníka.
Během večera vystoupili na velehradském pódiu významní interpreti vážné hudby z různých koutů Evropy – renomovaná koncertní pěvkyně Simona Houda-Šaturová ze Slovenska, italský barytonista Franco Vassallo a mezzopranistka Kai Rüütel z Estonska. Domácí hudební scénu pak zastoupil hostitel Dnů lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka a významný barytonista Roman Janál.
Výtěžek Večera lidí dobré vůle složen ze zaslaných DMS VELEHRAD a několika vázaných darů se vyšplhal na úctyhodných 1 826 484 korun a rozdělily si je tři předem vybrané projekty - Adopce nablízko, České katolické biblické dílo a Nadační fond ADIUVARE..
Slavnostní poutní mše svatá
Vrcholem Dnů lidí dobré vůle – Velehrad 2013 byla v pátek 5. července tradiční poutní mše svatá, při níž byl hlavním celebrantem a kazatelem papežský legát kardinál Josip Bozanić, arcibiskup záhřebský. Mši sloužil překvapivě v českém jazyce. „Nebývá obvyklé, že by cizinec slavil liturgii v národním jazyce dané země. To udělalo velkou radost všem našim biskupům, na prvním místě v čele s panem kardinálem Dukou," uvedl páter Josef Nuzík, generální vikář Arcibiskupství olomouckého.
Při mši koncelebrovali biskupové Čech, Moravy a Slezska, apoštolský nuncius v ČR Mons. Giuseppe Leanza, zahraniční hosté (např. biskupové z Polska, Slovenska, Německa, Ukrajiny, Ruska či Slovinska) i přítomní kněží. Mši přenášela v přímém přenose Česká televize a Český rozhlas Praha.
Významným bodem pátečního programu bylo také vyslání mladých misionářů do nejrůznějších koutů světa, kde se budou rok věnovat pracovně-sociálním programům, budou pomáhat potřebným, ohroženým a znevýhodněným dětem a mládeži. Před mší je do světa oficiálně vyslal Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Misionáře podporuje projekt Adopce nablízko aneb Pomocí blízkých pomáhejme daleko.
Mší to nekončilo
Během pátečního dne byly navíc otevřeny výstavy ve Stojanově gymnáziu a zájemci mohli přispět do Velehradského rukopisu svým vlastnoručně přepsaným úryvkem z Bible. Ve 14 hodin vystoupil orchestr Hudba Hradní stráže a Policie České republiky pod vedením dirigentů plk. Václava Blahunka a plk. Jana Zástěry. Koncert byl dárkem Hradní stráže k 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a zazněla česká a slovanská duchovní hudba.
V 15 hodin pak slavil biskup Mons. Ladislav Hučko ve velehradské bazilice východní Liturgii sv. Jana Zlatoústého.
Oslavy cyrilometodějského jubilea však pokračují i nadále, a to formou nejrůznějších akcí, výstav, koncertů či poutí a cyklopoutí. Sledujte cyrilometodějský web www.velehrad.eu a dozvíte se víc.