← zpět na úvodní stránku

Přišli, hráli, vyhráli. Zájezd k moři. Velehradský pas se vyplatí!

Dny lidí dobré vůle na Velehradě přinášejí každoročně řadu zajímavých projektů pro celou rodinu. Jedním z nich je také netradiční cestovatelská soutěž. S Velehradským pasem soutěžící projdou celkem sedm stanovišť „velehradských zemí“, kde „celníkům“ zodpoví kvízovou otázku nebo splní zadaný úkol. Vítězná rodina pak může vyhrát zájezd k moři. Loni se z výhry radovala tříčlenná rodina Brázdova z Brna. Položili jsme jim několik otázek:

Jezdíte na Dny lidí dobré vůle každý rok?

Poprvé jsem na Velehrad přijela s dcerou v roce 2011, když jí byly tři roky. Od té doby sem jezdíme pravidelně.

Co se vám z bohatého programu líbí nejvíc?

To je těžká otázka. Program je vždycky velmi pestrý. Snažíme se vidět maximum, užít si to a nasát tu ojedinělou atmosféru. Nejvíc se nám určitě líbí benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. Těšíme se také na aktivity spojené s dětmi nebo Aktivity pro životní prostředí, výstavy a vernisáže, na projekt Mladí fandí Velehradu...

Koho byste rádi viděli na pódiu Večera lidí dobré vůle? Kdo je u vás v rodině oblíbeným hudebním interpretem?

My bychom rádi viděli na pódiu například Pepu Vojtka, Aleše Brichtu, Dashu, Vojtu Dyka, Petru Janů nebo Martu Kubišovou. To jsou naši oblíbení hudební interpreti. A ještě Marii Rottrovou, ta ale vlastně na Velehradě zazpívala už v roce 2017. Možná by mohl přijet i někdo z mladých nadějných talentů, kteří vystupují v soutěži The Voice Česko Slovensko.

Už jste někdy něco vyhráli, nebo je to první opravdová výhra?

Pokud nebudeme počítat knihu jako výhru za křížovku v pionýrské Sedmičce, která nikdy nebyla doručena, dále několik dvacetikorunových výher ve stíracích losech nebo několik ani ne stokorunových výher ve Sportce, pak výhra z Velehradu je první opravdová výhra v životě, na kterou se nezapomíná. Bude tak navždy spojená s naším úsilím, krásným místem a ojedinělou velehradskou atmosférou.

Vyhráli jste zájezd, kam jste se vypravili?

Pro rok 2018 jsme měli dovolenou zajištěnou a vlastně celé prázdniny jsme měli rozplánované. Nikdo z nás s takovou výhrou nepočítal. Soutěže se účastníme sice pravidelně, ale na výhru jsme opravdu ani nepomysleli. Výhru proto využijeme až letos.

Byla pro vás soutěž snadná? Který úkol byl největším oříškem?

Nejprve jsme chtěli po letech účast v soutěži kvůli horku vzdát, nakonec jsme to neudělali. Zapojili jsme se ale do soutěže na poslední chvíli, čímž jsme ztratili dost času. V časové tísni a horku, které poslední léta Dny dobré vůle provází, bylo plnění úkolů dost náročné. Když jsme měli všechna potřebná razítka, mysleli jsme, že už z časových důvodů nestihneme pas odevzdat, ale nevzdali jsme to. Velehradské nebe bylo nad námi! Doslova. Nejobtížnější na soutěži bylo jako obvykle zorientovat se mezi jednotlivými stanovišti. Největším oříškem pak bylo stanoviště věnované Zemi biblické, kde vždy plní úkol dcera a úryvky z Bible jsou dost náročné na pochopení. A s ohledem na vzdálenost od všech ostatních stanovišť Země aktivit pro životní prostředí, kam se nám podařilo s vypětím všech sil doběhnout.

Jezdíte často na rodinné výlety? Jaké místo máte nejraději?

Pokud jsme spolu, pak se snažíme někam vyrazit. S ohledem na složitější rodinnou situaci to není možné tak často, jak bychom si to asi přáli. Máme rádi přírodu, les, vodu. Našimi oblíbenými místy jsou Rožnov pod Radhoštěm, Bystřice pod Hostýnem, Karlova Studánka a jejich okolí, které využíváme k pěší turistice. A samozřejmě Velehrad a jeho okolí. Známe tady za ta léta každý kamínek. Velehrad nás spojuje. Je to místo, kam se rádi vracíme. Místo plné vzpomínek, nadějí, snů a přání. 

Co společně děláte ve volných chvílích, o prázdninách, o víkendech?

Volných chvil je v pracovním týdnu minimálně (zaměstnání, škola, povinnosti atd.). To je, bohužel, daň za dnešní „uspěchanou“ dobu. Když ale trávíme víkendy společně, pak se snažíme chodit ven, do přírody. Nemusíme jezdit nikam daleko, stačí vyrazit u nás v Brně na přehradu, jak se u nás říká „na Prýgl“, nebo do lesa, do obory. Někdy jezdíme na kole, koloběžce. V Brně a okolí jsou cyklostezky, které využíváme. Snažíme se také hrát hry. Mnohé jsme poprvé vyzkoušeli právě na Velehradě, a potom jsme si je koupili domů. Máme také rádi vodu, chodíme plavat. Někdy zajdeme do kina, do divadla. V zimě chodíme bruslit.

Chystáte se na Velehrad i letos? Budete zase soutěžit?

Zatím platí, že se na Velehrad chystáme jako konečně každý rok a už se těšíme. Přípravy již započaly. Dcera začala pracovat nad obrázkem do soutěže Cestou dvou bratří, které se pravidelně účastní.

Děkujeme za rozhovor a přejeme krásné léto.