← zpět na úvodní stránku

TISKOVÁ ZPRÁVA

Na Velehradě se dnes vybralo 1,8 milionu korun

V 19.30 začal na pódiu před bazilikou tradiční Večer lidí dobré vůle. Benefičním koncertem, kterým provedli moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek, vyvrcholil první den cyrilometodějských oslav. Na Velehrad dnes dorazilo povolených pět tisíc návštěvníků a na charitativní projekty se vybrala částka 1 796 274 korun českých (DMS a vázané finanční dary). Hlavním tématem letošních Dnů lidí dobré vůle je poděkování všem nejen v první linii, kteří stále bojují proti covidové pandemii. Současně si na Velehradě připomínáme Rok sv. Josefa, 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a 100. výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem. Součástí velehradských oslav je i příprava k 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice.

Koncert Večer lidí dobré vůle zahájil, jako ostatně každý rok, skladbou Velkomoravský chorál „domácí“ Jiří Pavlica s Hradišťanem, následovala společná skladba Hradišťanu, Alice Holubové, Jiřího Pospíchala a Slováckého komorního orchestru. Krásné a doslova rodinné vystoupení předvedli Petra a Rafael Álvarezovi se syny, které doprovodily děti z pěveckého sboru Střípky a jejich rodiče. Dále vystoupil Antikvartet Dušana Vančury, zpěvák David Deyl za doprovodu Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu, houslisté Václav Hudeček a Marek Pavlica. Nechyběla ani Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Hosté v publiku

Mezi pozvanými hosty letos byli zdravotníci, policisté, hasiči, vojáci, dobrovolníci a členové neziskových organizací, kteří za poslední rok nejvíc bojovali s pandemií, dále krojovaní zástupci všech 14 krajů a dorazili také nejvyšší ústavní činitelé – předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček a vicepremiérka Alena Schillerová,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Překvapení večera

Závěr večera byl nečekaným překvapením pro všechny zúčastněné. Moderátoři pozvali na pódium vzácného hosta – jednoho z posledních žijících veteránů 2. světové války, válečného hrdinu, armádního generála pana Emila Bočka. Poděkoval všem, kdo se podílel a podílí na likvidaci koronavirové pandemie, vyjádřil účast s lidmi na Břeclavsku a Hodonínsku, kterým do života těžce zasáhlo tornádo a nakonec předal ocenění olomouckému arcibiskupovi Mons. Janu Graubnerovi za dlouholetou podporu československým válečným veteránům.

Výtěžek z letošního koncertu si rozdělí NF ADIUVARE, pacienti s postcovidovými dýchacími potížemi v péči Charity a lidé z tornádem zasaženého Břeclavska a Hodonínska.

Národní pouť 2021

22. Dny lidí dobré vůle vyvrcholí zítra 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou. Hlavním celebrantem bude Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský, kazatelem Mons. Thlic. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský.

Autor fotografií: Dominik Filip Novák

Bližší informace:

Monika Babincová
PETARDA PRODUCTION a. s.
Tel.: +420 737 726 686
E-mail: tisk@velehrad.eu
www.velehrad.eu