← zpět na úvodní stránku

TISKOVÁ ZPRÁVA

Na Velehradě dnes začínají Dny lidí dobré vůle, po dvou letech se vším všudy

Na Velehradě dnes začínají cyrilometodějské oslavy Dny lidí dobré vůle. Poutníci, rodiny s dětmi i jednotlivci se můžou těšit na odpolední program pro všechny věkové kategorie, večerní benefiční koncert plný hvězd a zítřejší Slavnostní poutní mši svatou, po níž následuje koncert dechových kapel. Letos si na Velehradě navíc připomeneme 100. výročí založení organizace Charita ČR a zahájíme přípravy na nadcházející 100. výročí smrti Antonína Cyrila Stojana (v roce 1923). Dny lidí dobré vůle jsou největšími oslavami svého druhu u nás a konají se už 23 let.

Během dnešního dne proběhnou tradiční projekty jako Mezinárodní setkání vozíčkářů, Soutěž ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou, Ruční přepisování Bible, Aktivity pro životní prostředí v archeoskanzenu a celá řada zajímavých výstav. Největší z nich je „Země Ježíšovi zaslíbená“, kterou propůjčila Kustodie Svaté země. Jedná se o vyjádření podpory křesťanů žijících v zemích na Blízkém východě. V 16 hodin proběhne v Archeoskanzenu v Modré hudební odpoledne „Písnička pro „tatíčka Stojana“, na kterém vystoupí Franta Uher, Šohajka, Motýl, Šlágr kluci, Vlasta Mudriková a Veronika Řiháková. Rodiny s dětmi se mohou těšit v rámci programu Velehrad rodinám na hudební a divadelní představení Spievankovo v podání Michaely Trokanové a Richarda Čanaky. A kdo se na Velehrad vypraví s foťákem, může se zapojit do fotografické soutěže a setkat se s Jindřichem Štreitem. Nejen náctiletí návštěvníci se mohou těšit na parkourové workshopy, sportovní aktivity, křesťanskou kavárnu, tvoření, hudební vystoupení a večerní GODZONE worship night. Součástí je také představení a inspirace řady aktivit mladých a pro mladé.

Modlitba za vlast a Večer lidí dobré vůle

Oslavy státního svátku České republiky zahájíme 4. července v 18.30 Modlitbou za vlast, která se bude konat v bazilice ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky jsou političtí představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté a široká veřejnost. „V pátek se naše země stala předsednickou zemí Rady Evropské unie. I při Modlitbě za vlast se budeme modlit, aby naše země přispěla k probuzení hodnot v celé Evropě, které přinesli na Velehrad svatí Cyril a Metoděj. Nejen víru, ale i vzdělání, kulturu a právní systém. Je to jediná naděje pro budoucnost Evropy. A budeme se také modlit za mír na Ukrajině a na celém světě,“ vysvětlil P. Josef Čunek, velehradský farář.

V 19.30 hodin pak začne na pódiu před bazilikou slavnostní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, kterým provedou moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek. Přímý přenos slavnostního večera začne na ČT 2 a Českém rozhlase Brno a Zlín ve 20 hodin.

Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozve řadu zajímavých hudebních hostů – Adama Plachetku, Annu K. i ukrajinskou zpěvačku Lilii Makovka Ostapčuk s manželem Olexijem. Ti vystoupí za doprovodu Jiřího Pospíchala a Slováckého komorního orchestru, členů Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a dirigenta Stanislava Vavřínka. Cílem Večera lidí dobré vůle je podpořit a povzbudit všechny lidi dobré vůle v době, která je složitá a plná výzev. Výtěžek z koncertu poputuje na Konto lidí dobré vůle. Peníze dostane NF ADIUVARE, který založil pražský arcibiskup Jan Graubner. Další finanční prostředky budou rozděleny potřebným studentům z naší země a z válkou postižené Ukrajiny.

Z Velehradu, klíčového místa našich dějin, chceme předat našim spoluobčanům víru, naději a lásku. Chceme povzbudit především rodiny, které se dostaly do složitých situací, a také organizace a jednotlivce, kteří v naší zemi pomáhají uprchlíkům z válečných konfliktů,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Národní pouť 2022: Slavnost sv. Cyrila a Metoděje                        

Cyrilometodějské slavnosti 2022 vyvrcholí v úterý 5. července v 10:30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní mší svatou. Hlavním celebrantem bude kardinál Michael Czerny, rodák z Brna a jeden z nejbližších spolupracovníků papeže Františka.

Hudební doprovod zajistí dechová hudba v počtu cca 150 hudebníků, kteří přijedou ze všech regionů naší vlasti a po mši se přesunou na pódium u baziliky, kde budou po celé odpoledne hrát. Organizátoři očekávají přítomnost řady krojovaných účastníků, pro které jsou připraveny prostory k převlečení a místo v blízkosti tribuny.

Bližší informace:

Monika Babincová
PETARDA PRODUCTION a. s.
Tel.: +420 737 726 686
E-mail: tisk@velehrad.eu
www.velehrad.eu