Od půl čtvrté zahájila sérii fotografických výstav ve Stojanově gymnáziu vernisáž k cyklu fotografií Brána naděje od světoznámého fotografa Jindřicha Štreita.
Cyklus fotografií Brána naděje se zabývá sakrálním životem od narození až po smrt. Fotografie odrážejí víru, naději a lásku v každodennosti. Zajímavostí je ekumenický charakter, na fotkách najdeme katolíky, protestanty i pravoslavné věřící.
„Práce na tomto cyklu trvaly déle než čtyřicet let. Pan profesor Štreit fotil u nás, v Polsku, Německu a Francii. V jeho fotkách vidíme život člověka, zvláště v těch, které jsou vystaveny zde na Velehradě. Tady máme výběr z výběru. Pan Štreit dokáže zachytit naději a ta je pro člověka velmi důležitá, umožňuje nám projít i těmi nejtěžšími zkouškami, jako je smrt,“ uvedl výstavu páter Vít Zatloukal. Projekt byl realizován Sekcí pro mládež České biskupské konference pro kulturní festival Světového dne mládeže v Madridu.
O práci na fotografiích i svém osobním přístupu k nim se s námi podělil pan profesor Jindřich Štreit.
*Jak vás napadlo fotit duchovní tematiku?
Jsem dokumentární fotograf, takže duchovní tematika mne doprovází od chvíle, kdy jsem vzal poprvé do ruky fotoaparát.
*Ve vašich fotkách zachycujete velmi intimní chvíle lidského života, třeba poslední pomazání. Jak bylo těžké dostat se k lidem tak blízko?
O tom je prostě dokumentární fotografie. Jde zde hlavně o lidi a o práci s nimi.
*Jak dlouho vznikal tento cyklus?
Trvalo to přes 40 let, zde je jen výběr ze zúženého výběru.
*Fotil jste různé církve, pociťoval jste nějaký zásadní rozdíl?
Zde jsou fotky z pravoslavné, protestanské i katolické církve, ale já si prostě myslím, že Bůh je jen jeden pro nás všechny.
*Jak se vám líbí na Velehradě?
Tady se mi líbí vždycky moc, je tu krásně