Simona Houda-Šaturová

Simona Houda-Šaturová

Simona Houda-Šaturová je velmi žádanou interpretkou mozartovských postav a repertoáru období italského belcanta. K jejím profilovým rolím patří mj. Mozartova Konstanze (Únos ze serailu), Zuzanka (Figarova svatba), Ilia (Idomeneo), Despina (Cosi fan tutte), Pamina (Kouzelná flétna) a Sandrina (La finta giardiniera), Rossiniho Rosina (Lazebník sevillský) a Elvira (Italka v Alžíru), Donizettiho Lucie z Lammermooru, Belliniho Julie (Kapuleti a Montekové) nebo Verdiho Gilda (Rigoletto). Koncertní a operní produkce ji zavedly na pódia Teatro Colón v Buenos Aires, Théâtre du Châtelet v Paříži, Opéra de Monte-Carlo, athénské Megaron Mousikis, do newyorské Carnegie Hall, Konzerthausu ve Vídni, Tonhalle Zürich, Herkules-Saal v Mnichově a na festivaly v Salcburku, Edinburku a Lucernu. Často hostuje také ve Frankfurtské opeře, kde zpívala Madamu Cortese v Rossiniho Cestě do Remeše, Oscara ve Verdiho Maškarním plese a titulní postavu v Lucii di Lammermoor. Je rovněž velmi oblíbeným hostem Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, kde s velkým úspěchem ztvárnila role Ilie (Idomeneo) a Sandriny (La finta giardiniera) a v prosinci 2012 se představila v titulní roli Verdiho La traviaty pod taktovkou Adama Fischera. Simona je stálým hostem pražského Národního divadla.
Simona Houda-Šaturová je rovněž renomovanou koncertní pěvkyní. V roce 2006 debutovala na Salcburském festivalu a v témže roce ji pozval ke spolupráci na provedení Mahlerovy Symfonie č. 2 při slavnostním otevření Pleyelova sálu v Paříži Christoph Eschenbach. S Christophem Eschenbachem spolupracovala i na sérii provedení Mahlerovy Symfonie tisíců v roce 2011 (Praha, Hamburg, Hannover). Z dalších významných produkcí jmenujme vystoupení v Carnegie Hall s Philadelphia Orchestra, s Toronto Symphony Orchestra v Kanadě, koncerty s Izraelskou filharmonií a s Mnichovskou filharmonií pod vedením Ivána Fischera, novoroční koncert Haydnova Stvoření s Londýnskou filharmonií pod taktovkou Adama Fischera, turné s Philippem Herreweghem a Orchestre des Champs-Elysées a turné po Německu s oratoriem Eliáš Felixe Mendelssohna-Bartholdyho po boku barytonisty Thomase Quasthoffa a pod taktovkou Helmutha Rillinga. K dirigentům, s nimiž spolupracuje, patří Christoph Eschenbach, sir Neville Marriner, Adam Fischer, Iván Fischer, Manfred Honeck, Leopold Hager, Helmuth Rilling, Sylvain Cambreling, Gennadij Rožděstvenskij, Jiří Bělohlávek, Kent Nagano, Tomáš Netopil, John Fiore, Rolf Beck, Martin Haselböck, Christopher Hogwood ad.
Její diskografie obsahuje mj. CD s názvem Gloria s adventními a vánočními skladbami (Artesmon), nahrávky Orffovy kantáty Carmina Burana (Sony Classical), Saint-Saënsova Vánočního oratoria (Sony BMG), Haydnovy Harmonie-Messe a Theresienmesse (Hänssler Classics), album Haydnových operních árií (Orfeo) a Mozartových duchovních skladeb (Arco Diva). Nahrávky Requiem & Miserere (Carus Verlag) od Johanna Adolfa Hasseho a Mahlerovy Symfonie č. 2 s Christophem Eschenbachem a Philadelphia Orchestra (Ondine) získaly ocenění německých kritiků „Preis der deutschen Schallplatten Kritik“ a Supersonic Award.
Simona Houda-Šaturová se narodila v Bratislavě, kde absolvovala konzervatoř. Pěvecké vzdělání dále prohlubovala v Praze u Soni Kresákové, na mistrovských kursech Ileany Cotrubas ve Vídni a u Margreet Honig v Amsterodamu. Je držitelkou Ceny Nadace Charlotty a Waltera Hamelových za vynikající pěvecké výkony (Lübeck 2007) a Ceny Thálie za nejlepší operní výkon v roce 2001. Simona vystupuje rovněž na benefičních a charitativních koncertech. V roce 2012 se stala patronkou Linky bezpečí.

www.saturova.cz