Franco Vassallo

Franco Vassallo

Jeden z nejslavnějších italských barytonistů současnosti Franco Vassallo si opakovaně podmaňuje prestižní italské operní scény (La Scala v Miláně, Teatro La Fenice v Benátkách, Teatro San Carlo v Neapoli, Teatro Comunale v Bologni, Teatro Carlo Felice v Janově, Teatro Comunale ve Florencii, Římská opera či Aréna ve Veroně). V posledních sezonách uskutečnil řadu významných zahraničních debutů: v newyorské Metropolitní opeře, Královské opeře Covent Garden v Londýně, Semperově opeře v Drážďanech, Vídeňské státní opeře, Německé opeře v Berlíně, Bavorské státní opeře v Mnichově, Curyšské opeře, Washingtonské národní opeře, v operních domech v Bilbau, Amsterdamu, Paříži, Los Angeles, Filadelfii ad.
Franco Vassallo se narodil v roce 1969 v Miláně. Jeho jediným učitelem zpěvu byl – a je stále i v současné době – barytonista Carlo Meliciani. V lednu 1994 F. Vassallo zvítězil v soutěži mladých evropských operních umělců pořádané asociací As.Li.Co. v Miláně a díky tomuto vítězství debutoval v několika severoitalských divadlech. V roce 1997 zvítězil v Budapešti v soutěži organizované spolu s Arenou ve Veroně a poté debutoval v Teatro Filarmonico ve Veroně jako Ford po boku Renato Brusona (Verdi: Falstaff ). V témže roce se také poprvé představil jako Figaro (Rossini: Lazebník sevillský) v PalaFenice v Benátkách, kam se poté vrátil jako Enrico (Donizetti: Lucia di Lammermoor), hrabě Almaviva (Mozart: Figarova svatba) a Malatesta (Donizetti: Don Pasquale). Další významné italské debuty na sebe nenechaly dlouho čekat: hrabě Luna (Verdi: Trubadúr) v Teatro Bellini v Catanii a v Teatro Regio v Parmě, Donizettiho Nápoj lásky a Lucia di Lammermoor v Teatro La Fenice v Benátkách, Verdiho Ernani, Pucciniho Bohéma a Madama Butterfly a Gounodův Faust v Teatro San Carlo v Neapoli. V milánské La Scale Franco Vassallo debutoval rolí Rossiniho Figara, kterého zpíval rovněž v Teatro Comunale ve Florencii. Ve Vídeňské státní opeře debutoval v Lucii di Lammermoor, v Curychu ve Verdiho Donu Carlosovi, v Paříži ve Verdiho Johance z Arku, v Bilbau ve Verdiho Sicilských nešporách, v Bavorské státní opeře ve Verdiho Maškarním plesu. V Metropolitní opeře se poprvé představil 9. 3. 2005 jako Rossiniho Figaro.
Mezi zásadní události minulé sezóny patří Jago ve Verdiho Othelovi ve Vídeňské státní opeře, v Paříži, Curychu a Baden-Badenu; Rigoletto v Hamburku, v drážďanské Semperoper, v Athénách a v novém nasatudování Bavorské opeře v Mnichově na podzim 2002; Andrea Chénier ve Vídní, Aida v Hamburku a Síla osudu v Janově. Pan Vassallo debutoval ve Washingtonské opeře v titulní roli Nabucca a poté se vrátil do Metropolitní opery jako Belcore v Nápoji lásky po boku Angely Gheorghiu a v Puritánech po boku Anny Netrebko; jako Ezio ve Verdiho Attilovi i jako lazebník po boku nejlepších Rosin našich dnů - Joyce DiDonato a Elíny Garančy. Naposledy v Metropolitní opeře vystoupil na podzim roku 2012 jako Di Luna v Trubadúrovi. V této sezóně se vrací do La Scaly v novém nastudování Macbetha, které se uvádí v původní verzi z roku 1847. V Berlíně zpíval Amonasra a v této roli se v létě představí i ve Veronské aréně. V červenci 2013 bude zpívat v Belliniho málo uváděné opeře Cizinka v Curychu po boku legendární bel cantové sopranistky Edity Grúberové. Mezi závazky v sezóně 2013/2014 patří návrat do Metropolitní opery, kde bude zpívat Forda v novém nastudování Falstaffa pod taktovskou Jamese Levina; dále Rigoletto v Mnichově, Aida v Berlíně a Cizinka v Curychu.