Zaostřeno na fotografii – přednáška a setkání s osobností české fotografie Karlem Cudlínem

Velehrad 2016

Kdy: 4. července 2016, 10:00 - 15:00 hod. (přestávka na oběd: 12 – 13 hod.)
Kde: Altánek Poutního domu Stojanov, Velehrad

Legenda české fotografie, vysokoškolský pedagog, dokumentarista, který zachytil např. nedávné události na Ukrajině, osobní fotograf prezidenta Václava Havla. Autor, který fotografoval mimo jiné Národní divadlo v Praze a celou řadu portrétů osobností. Fotoreportér, jehož snímky zdobí celá řada významných ocenění. Své práce vystavoval po celém světě. Jeho fotografie se nacházejí v řadě soukromých i veřejných sbírek v Evropě, USA a Izraeli. To jen základní výčet aktivit Karla Cudlína.

V rámci letošního velehradského setkání představí Karel Cudlín v programu „Zaostřeno na fotografii“ při komentované projekci svou rozsáhlou tvorbu a podělí se s účastníky o zážitky a příběhy, které jeho profesi a práci provází. Zároveň představí svou novou monografii, která v nadcházejících dnech vychází u nakladatelství Torst. Bude ale také připraven poskytnout rady a podnětné připomínky, které můžou účastníci zúročit při pořizování záběrů pro Fotografickou soutěž Velehrad 2016. V této soutěži bude v letošním roce Karel Cudlín také hostujícím porotcem. Nenechejte si proto uniknout toto výjimečné setkání a včas se registrujte.

Podmínky účasti programu Zaostřeno na fotografii

  • Dílna je určena pouze pro registrované účastníky Fotografické soutěže Velehrad 2016.
  • Registraci a závazné přihlášení k účasti je nutné provést nejpozději do 30. 6. 2016.
  • Pro řádně zaregistrované účastníky Fotografické soutěže Velehrad 2016 je bezplatná.
  • Vzhledem k omezené kapacitě účastníků bude možnost přihlášení po obsazení uzavřena.
  • Stornování účasti je nutné provést písemně nejpozději do 30. 6. 2016 na e-mailové adrese info@velehrad.eu.

Registrace byla ukončena (kapacita je již naplněna)

Karel Cudlín (*1960)

Český fotograf, který se stal známým především jako oficiální fotograf prezidenta Václava Havla. Zabývá se dokumentární fotografií a na svém kontě má 16 ocenění z prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo. Od roku 1990 se účastnil více než 60 skupinových výstav nejen v České republice, ale také ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Jeho fotografie se objevují v řadě soukromých sbírek v Evropě, USA a Izraeli.

Během studií se systematicky věnoval fotografiím s romskou tematikou. V roce 1987 absolvoval FAMU – obor umělecké fotografie.

Působil jako fotoreportér v týdeníku Mladý svět, v deníku Prostor, v ČTA a krátce i v Lidových novinách. Po roce 1989 fotil utečence, věznici Valdice a odchod sovětských vojáků z Československa. Od roku 1996 sleduje běžný život na pozadí dlouhodobého politického konfliktu v Izraeli. Národní divadlo mu v roce 2005 vydalo publikaci zachycující uměleckou sezonu první scény.

Dnes Karel Cudlín spolupracuje s Respektem a Revolver Revue. Jako fotograf působí na volné noze. Většina jeho fotografií vzniká na cestách (New York, Slovensko, Ukrajina, Polsko, Rusko, Rumunsko, Moldavsko, Kavkaz nebo Izrael).

Letos přijede na Velehrad, aby vedl fotografický workshop „Zaostřeno na fotografii“.