← zpět na úvodní stránku

Ve velehradské bazilice se modlili za vlast a mír

23. ročník Dnů lidí dobré vůle slavnostně zahájila Modlitba za vlast, pořádaná ve spolupráci s Armádou ČR. Modlitbě dnes společně s Mons. Janem Graubnerem, pražským arcibiskupem a předsedou ČBK, a kardinálem Dominikem Dukou spolupředsedal také dopoledne zvolený nový administrátor Arcidiecéze olomoucké – pan biskup Josef Nuzík. „Pan administrátor bude navíc zítra na Slavnostní poutní mši svaté vítat všechny hosty, jakožto hlavní představitel arcidiecéze Olomouc,“ dodal Kořenek.

Velehradský farář P. Josef Čunek ve své modlitbě zmínil: „V pátek se naše země stala předsednickou zemí Rady Evropské unie. Modleme se, aby naše země přispěla k probuzení hodnot v celé Evropě, které přinesli na Velehrad svatí Cyril a Metoděj. Nejen víru, ale i vzdělání, kulturu a právní systém. Je to jediná naděje pro budoucnost Evropy. Modleme se také za mír na Ukrajině a na celém světě.“

A pokračoval: „Vloni jsem zde představil, pověřen arcibiskupem Janem Graubnerem, důležitou iniciativu pro naši vlast: "Doprovázejme politiky modlitbou". Děkuji všem, kdo jste se do této Velehradské výzvy zapojili a prosím, pokračujme dál. Přispíváme ke zlepšení vztahů v naší zemi. Je to jediná cesta, jak jít ke kořenům služby pro druhé, zvláště pak pro ty, kteří mají odpovědnost za společnost a stát. Chceme i dnes prosit o to, aby Bůh a náš Pán řídil jejich úmysly a rozhodnutí, aby usilovali o skutečný mír a svobodu a blaho všech lidí.“

Modlitba za vlast připomněla také 80. výročí smrti generála duchovní služby a katolického kněze Metoděje Kubáně v koncentračním táboře.

Modlitby za vlast 2022 se na Velehradě zúčastnili předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radka Kovářová, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Bartoška, místopředseda vlády České republiky a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, senátoři a poslanci Paramentu ČR, zástupci diplomatického sboru, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, starosta Velehradu Aleš Mergental a další představitelé krajských a obecních samospráv, rektoři univerzit, zástupci Armády ČR, zvláště pak vojáci oceněni náčelníkem generálního štábu mincí Laudi Memorabiis za záchranu lidského života, hasiči, policisté a reprezentanti veřejných institucí a společností.