← zpět na úvodní stránku

Usedněte do sedla Oranžového kola a pomáhejte

V úterý 4. července od 15 do 19 hodin se v rámci programu Mladí fandí Velehradu (na hřišti ZŠ) uskuteční charitativní akce Nadace ČEZ Oranžové kolo.

Každý může usednout do sedla oranžových kol, která umožní všem návštěvníkům Dnů lidí dobré vůle, aby vlastním fyzickým úsilím přispěli na dobrou věc. Stačí málo – pouhých 60 vteřin jízdy na oranžovém kole (rotopedu), ve kterých proměníte svou mechanickou energii na finance. Ty poté poputují na dobročinné účely. Konkrétně na salesiánský Dům Ignáce Stuchlého ve Fryštáku a Nadační fond ADIUVARE.

Oranžová kola jsou putovní a můžete se s nimi setkat na dalších letních akcích/festivalech v České republice. Nezapomeňte „šlápnout pro dobrou věc“, kdekoliv je uvidíte. A pomáhat pohybem můžete kdykoliv, prostřednictvím mobilní aplikace EPP, kterou lze zdarma a jednoduše, stáhnout do vašich mobilních telefonů. Stačí ji pak zapnout kdykoliv se hýbete – jedete na kole, na bruslích, běháte, procházíte se. Každý metr či kilometr vaší pohybové aktivity se proměňuje v body, ty můžete přiřadit projektům, které se vám líbí a pomoci tak tam, kde je třeba.

Dům Ignáce Stuchlého

Před 90 lety přišel do Fryštáku u Zlína první český salesián P. Ignác Stuchlý. Založil zde chlapeckou střední školu, která fungovala až do roku 1950. Poté ji komunistická vláda zrušila a celý objekt přešel pod správu státu. Salesiáni ho získali zpět v roce 1990 a o šest let později vznikl současný Dům Ignáce Stuchlého, který nabízí v ČR unikátní program pro školy Orientační dny. A nejen ten. „Náš dům je centrem setkávání pro děti, mladé lidi a jejich rodiče. Každoročně k nám přijíždí na třídenní pobyt nazvaný Orientační dny téměř sto třídních kolektivů. Jedná se o originální program, který jsme převzali od německých salesiánů, v ČR nemá obdoby. Už jen proto, že ho nabízíme celoročně. Žáci a studenti, učitelé i naši instruktoři zažívají nevšední setkání mezi sebou a překvapivě s Boží touhou objevit to nejlepší v nás,“ představuje činnost salesiánského domu jeho ředitel František Bezděk. Ne však všichni žáci a studenti si mohou program v Domě Ignáce Stuchlého dovolit. Právě pro ně je založen DMS fond pomoci. A do něj můžou letos přispět i lidé dobré vůle nejen na Velehradě. „Právě o děti, kterým program rodiče nemůžou zaplatit, hodně stojíme. Většinou jde o žáky a studenty, kteří víc než jiní potřebují pozitivní přijetí ve své třídě a naším programem jim můžeme výrazně pomoci,“ dodává Bezděk.

Nadační fond ADIUVARE

Druhý projekt je Nadační fond ADIUVARE, což latinsky znamená „pomáhat“ nebo „podporovat“. A právě to je smyslem nadačního fondu – pomáhat těm, kterým vnější podmínky brání v dosažení stanovených cílů. Nadační fond ADIUVARE, který založil olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, přispívá k rozvoji duchovních a mravních hodnot při výchově mládeže, k modernizaci výchovně vzdělávacího procesu, k motivaci studentů pro odborné studium a rozvoj dovedností a v neposlední řadě také k získání vzdělání studentů z početných a sociálně slabších rodin.