← zpět na úvodní stránku

Roman Vondrouš učí kouzlům fotografie

Nadšenci do tajů fotografického umění dostali letos na Velehradě příležitost učit se od nejlepších. Své cenné zkušenosti a rady zájemcům v rámci workshopu „Zaostřeno na fotografii“ ochotně poskytuje Roman Vondrouš, držitel prestižního ocenění World Press Photo a mnoha dalších mezinárodních i tuzemských cen. Na pět desítek fotografických nadšenců mezi dospělými a téměř dvě desítky dětí má také možnost změřit své síly a schopnosti ve fotografické soutěži.

Vondrouš si pro zájemce připravil promítání několika svých fotografických sérií. Došlo tak na záběry karambolů z dostihů nebo zákulisních momentek z žokejských šaten i milionářských večírků. „Chci posluchačům předat zkušenosti. Dát jim motivaci pro jejich vlastní tvorbu,“ vysvětluje svou úlohu Vondrouš.

Někteří účastníci soutěže jsou ale motivovaní už na startovní pásce: „Mám plán na tři fotky, které chci nafotit do vítězné série,“ prohlašuje František Bláha, který své štěstí v letošním ročníku zkouší poprvé. Více ale prozradit nechce, aby neztratil konkurenční výhodu. Není se co divit – ve hře jsou atraktivní peněžité ceny, digitální fotoaparát i možnost vystavit své fotografie na příštím ročníku Dnů lidí dobré vůle.

Představu, jak by vítězné fotky měly vypadat, má Jan Rychtár, ale plánovat se podle něj při focení moc nedá. „Skutečnost je totiž vždycky jiná, musíte se umět přizpůsobit a přehodnotit. Takže to nechám na správný moment,“ komentuje.

Soutěž dává účastníkům možnost dostat se na místa, kam běžný návštěvník nevstoupí. Dostanou se například přímo pod pódium během koncertů či do jiných míst vyhrazených pro novináře. Právě na to se nejvíce těší Markéta Solichová: „Účastnila jsem se už loni a je to pro mě skvělá zkušenost. Stát pod pódiem a fotit je zážitek. Na vítěznou fotku nemyslím, opravdu mi jde více o tu možnost fotit.“

Jedním z porotců soutěže bude právě i Vondrouš. A jak sám s úsměvem říká, soudce je to velice přísný. „Samozřejmě ale vím, že dnes musím zohlednit, že nefotí profesionálové. Své měřítko z profesionálních soutěží tedy posunu,“ povzbuzuje účastníky soutěže Vondrouš.

-APM-