← zpět na úvodní stránku

ROZHOVOR: Roman Vondrouš přijel na Velehrad motivovat amatérské fotografy

Fotografické nadšence přijel na Velehrad povzbudit v jejich snažení Roman Vondrouš, oceňovaný fotograf, vítěz World Press Photo a držitel mnoha dalších mezinárodních a tuzemských ocenění. Jaké rady si pro své posluchače připravil a co je podle něj klíčové pro umění fotografie?

Co byste rád účastníkům workshopu dnes předal?

Primárně jim chci ukázat svou tvorbu. Soubory, na kterých jsem pracoval v minulosti i ty, na kterých pracuji nyní. Doufám, že moje fotky můžou dát účastníkům určitou motivaci a vizi k vlastní tvorbě. Důležitý je ale i vzájemný dialog mezi námi, předání si zkušeností. Očekávám samozřejmě otázky na moji tvorbu i fotografii jako takovou. Vazbu mezi mnou a posluchači považuji za nejdůležitější pro tento workshop.

Dá se fotografii naučit?

To je zajímavá otázka. Někomu to jde lépe, jinému hůře. Záleží na talentu a také samozřejmě na píli. Tvrdá práce a talent se prolínají ve fotografii tak padesát na padesát. Talent je vám bez práce k ničemu, ovšem pokud budete tvrdě pracovat bez talentu, daleko se také nedostanete.

Přemýšlel jste, co od vás dnes čekají účastníci vašeho workshopu? Co si chtějí odnést?

Nedokážu přesně odhadnut, s čím sem přišli. Hádám ale, že chtějí načerpat onu motivaci. Spousta otázek a zpětná vazba mezi mnou a posluchači je na mých přednáškách opravdu důležitá.

Jste členem poroty letošní fotografické soutěže. Budete na účastníky přísný?

Ano, to ano, já jsem přísný porotce. (smích) Objektivně ale samozřejmě vím, že musím zohlednit, že tady nefotí profesionálové. Musím tedy své měřítko z profesionálních soutěží posunout.

-APM-