← zpět na úvodní stránku

ROZHOVOR: Lubomír Baum, trenér a parkourista ze skupiny Improve Yourself

Pakouristé předvedou své umění na Velehradě

Parkour je disciplína pocházející z Francie, jejíž základem je schopnost dostat se bezpečně, plynule a efektivně z bodu A do bodu B, a to pouze za použití vlastního těla. Pomáhá v překonávání libovolných překážek v okolním prostředí – od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi.

Více se dozvíte na www.improve-yourself.cz či www.skolaparkouru.cz

Program Mladí fandí Velehradu se uskuteční 4. července od 16 do 22 hodin na pódiu u ZŠ.

ROZHOVOR: Lubomír Baum, trenér a parkourista ze skupiny Improve Yourself

• I letos se na vás můžeme těšit na Dnech lidí dobré vůle. Co pro návštěvníky připravujete? Budou zase workshopy?

Akce je pro nás jakousi tradicí, publikum je každý rok skvělé a my se těšíme i na letošní ročník. Připravujeme show, workshop i menší výzvu. Workshop bude určen pro jakoukoliv věkovou kategorii, začátečníky i pokročilé.

• Jste spoluzakladatel skupiny L.E.A.D., dnes Improve Yourself. Od roku 2013 jste ušli pěkný kus cesty, kam směřujete dál? Splnili jste zatím vše, co jste na začátku chtěli?

Je pravdou, že jsme na svém začátku neměli zcela tak velké vize a cíle, které v aktuální chvíli plníme. Vše šlo, tak nějak postupně. Našim záměrem je inspirovat a motivovat mládež k pohybu, pozitivnímu myšlení a seberealizaci, což se nám daří skvěle a jsme z toho nadšení. V aktuální chvíli patříme mezi organizace s největším působištěm v ČR, vedeme tréninky, workshopy, soustředění, tábory, máme vlastní obchod s oblečením, doplňky a parkourovými překážkami, a tím to nekončí…

• Jak probíhají „lekce“ parkouru a v kolika letech se můžou děti přihlásit?

Ve vedení tréninků patříme mezi průkopníky v ČR, lekce mají dlouhodobou vizi s jasně stanovenými cíli a plánem. Každý trénink začíná rozehřátím a rozcvičením, v hlavním programu rozvíjíme technickou oblast, ale také sílu, rychlost, vytrvalost a koordinaci, závěr tréninku věnujeme protahování a relaxaci, nechybí ani mentální příprava. Naše tréninky navštěvují děti od 6 let.

• Myslíte, že je to sportovní disciplína, která by si zasloužila zařazení na olympijské hry?

Parkour je disciplína, životní styl, umění či svoboda pohybu. V aktuální chvíli se dost spekuluje o tom, že se parkour do olympiády zařadí, i přestože z toho většina komunity, a především první generace parkouristů, není nadšena. Důvodem je právě to, že myšlenka parkouru není o vzájemném porovnávání se, ale o sebezdokonalování sebe sama.

Každopádně parkour jde velmi dopředu, s čímž právě souvisí i komerce, a tak jako u jiných sportů či disciplín se prostě vyvíjí. My se snažíme o to, aby se vyvíjel správným směrem a neztratil svou původní filozofii. To, jak to bude do budoucna, ukáže čas. Nese to s sebou výhody i nevýhody.

• Kolikrát jste byl při trénování zraněný a kolikrát jste musel vyhledat lékařskou pomoc? Jestli se to dá spočítat 😊

Spočítat se to určitě dá, když jsem začínal, tak jsem o parkouru nevěděl vůbec nic. Jediné, co jsem měl v hlavě, bylo naučit se salto, abych se pak mohl předvést ve škole. Téměř bez jakékoliv přípravy jsem zkoušel vše po hlavě, díky tomu jsem měl dvakrát zlomenou ruku. Jakmile jsem však zjistil, jak správně trénovat a že je důležité věnovat se i fyzické přípravě, tak jsem žádné větší zranění neměl. Člověk dělá vše s rozmyslem a zbytečně nehazarduje, i když to tak často ve videích vypadá. Každopádně ve videích vidíme jen výsledky, ne co je za tím. Všemu vždy předchází i řádná mentální příprava.

Za dobu, kterou se parkouru věnuji, jsem měl akorát třikrát podvrtnutý kotník z přetrénování, z toho dvakrát přímo na vystoupení na Velehradě (smích), i přesto se však vystoupení odehrálo perfektně a po této zkušenosti jsem do tréninku zařadil větší kloubní přípravu, díky které už nic vážnějšího nenastalo. 😊

• Trénujete i děti, rodiče vašich svěřenců se o ně nebojí? Jaká jsou bezpečností opatření na lekcích pro děti?

Řekl bych, že někteří se bojí méně, někteří více. Každá lekce je vedena kvalitně a trenérem s dlouholetými zkušenostmi v bezpečném prostředí, na tom si zakládáme. Vážnějších zranění jsme měli opravdu minimum, v případě, že se učíme jakoukoliv novou techniku, postupujeme dle sportovní přípravy dětí a vždy s maximálním jištěním. Rodiče se tedy nemusí obávat, že by se dětem stalo něco vážnějšího, když trénují pod dohledem, než když trénují sami venku a neví, jak na to. Parkour nese stejná rizika zranění jako jakýkoliv jiný sport. 😊

• Co musí děti umět, než se přihlásí na parkour?

Vůbec nic, stačí mít pouze velké odhodlání a vášeň pro pohyb, následně je to jen o vytrvalosti, tak jako cokoliv jiného, pokud chci uspět. Každopádně, v případě, že má dítě fyzický základ z jiného sportu, tak je to velkou výhodou.

• Co vás k parkouru přivedlo a kde všude ho provozujete (a neříkejte, že všude 😊?

Chtěl jsem se odlišit. Původně jsem se chtěl předvést, následně jsem v parkouru našel svou životní cestu, změnil mě od základu. Začal jsem žít zdravým životním stylem, zajímám se o osobní rozvoj, cestuji, mám v životě jasně stanovenou vizi, cíle i plány. Díky němu bych nebyl tam, kde jsem teď – tedy v bodě, kdy dělám to, co mě baví, dokážu se tím uživit a přitom inspiruji své okolí, tohle mě opravdu naplňuje. Trénuji nejraději se zkušenějšími lidmi, ideálně v zahraničí nebo ve větších městech. Jako tréninkové místo obvykle volím městské prostředí, případně tělocvičnu, park, halu nebo naše parkourové překážky. Kromě toho doplňuji svůj trénink i o fitness, workout či bojové sporty.

• Kolik holek se vám hlásí na hodiny parkouru? Asi převažují kluci…

Ano, kluci převažují, ale často chodí i holky, horší je jejich vytrvalost, respektive mají těžší udržet se mezi většinou chlapců, ale poslední dobou je jich čím dál tím více a jsou velmi šikovné.

• Co byste vzkázal všem mladým, kteří váhají, jestli se letos na Velehrad vydají? Přece jen už tamější atmosféru dobře znáte…

Neváhejte a dorazte! 😉 Velehrad není akce jen pro určitou skupinu lidí, mám pocit, že každým rokem se zde schází čím dál tím více mladší generace, která jistě ocení program určený přímo pro ně. Je skvělé zde trávit čas – v příjemném prostředí, s příjemnými lidmi a se skvělým programem!