← zpět na úvodní stránku

ROZHOVOR: Kapela Slza

Slza je hudební skupina, kterou tvoří Lukáš Bundil a Petr Lexa. Poprvé o sobě dali kluci vědět v říjnu 2014, kdy veřejnosti představili debutový singl Lhůta záruční. Jejich hudební kariéra byla započata. Ze singlu se stal hit, který se zařadil mezi nejúspěšnější videa na YouTube. V roce 2015 vydala Slza své první album – Katarze. Následovalo hned několik hudebních cen, jako jsou například Objev roku a Hvězda internetu v prestižní soutěži Český slavík Mattoni. V současné době kapela pracuje na nové desce, která vyjde v říjnu 2017. Ale než se tak stane, můžete se s nimi potkat 4. července na Velehradě.

 

1) Už jste někdy byli na Velehradě? Jak se těšíte na Dny lidí dobré vůle?

Petr: Na Velehradě přímo ne, ale už jsme vystupovali v nedalekých Buchlovicích nebo Bzenci. Místní fanoušci byli skvělí a moc se k vám těšíme!

2) Jak vznikl název Slza?

Lukáš: Náš název vychází z témat našich písniček. Zpíváme o emocích, které můžou být smutné i veselé, stejně jako slzy – známé slzy smutku i radosti.

3) Píšete si sami texty ke svým hitům?

Petr: Texty píše náš dvorní textař Ondřej Ládek známý také jako Xindl X. Každá písnička v nás vyvolává nějaký pocit, životní zkušenost, prožitek. To konzultujeme s Ondřejem, vznikne námět, který poté otextuje.

4) Jak a kde nejraději trávíte léto?

Petr: Naše léto bude ve znamení koncertů a práce na nové desce, která vychází 13. října. Také začínáme připravovat halové turné k novému CD, které pojedeme na jaře 2018. Když se najde volný čas, tak určitě rád vyrazím někam k vodě.

Lukáš: Mám rád několikadenní výlety po Čechách i v zahraničí. Klasickou dovolenou plánujeme až na příští rok.

5) Chystáte se společně na dovolenou/road trip/pánskou jízdu, nebo si od sebe raději na chvíli odpočinete? :)

Petr: Já byl teď na pár dní v Itálii, Lukáš v Paříži, před tím jsme byli zase společně na horách. Vždy jsme ale s přítelkyněmi, pánskou jízdu neplánujeme :)

6) Jak se vám podařilo prorazit? Vypadá to na splněný sen…

Lukáš: Je to těžká otázka, pravděpodobně se u nás propojilo několik věcí. Rok a půl před tím, než jsme vyšli ven s prvním singlem, jsme pracovali na celé myšlence tak, aby vše, hudbou počínaje a image konče, tvořilo jasný celek. Co se hudby týče, chtěli jsme propojit melodické písničky, české texty a současný popový zvuk.

Petr: Máme také velmi osobní přístup k fanouškům, trávíme s nimi mnoho času, po každém koncertu máme autogramiádu a jsme na ní do posledního fanouška, pořád pro ně vymýšlíme nové aktivity.

7) Co děláte, když nezpíváte, nekoncertujete, neobjíždíte hudební akce?

Petr: Kromě hudby se věnuji videotvorbě a rád si třeba pustím dobrý film nebo vyrazím na kolo či brusle.

Lukáš: Já rád zajdu do fitka, do sauny. Poslouchám spoustu hudby a chodím hodně na koncerty zahraničních umělců.

8) Chtěli jste se od malička živit hudbou?

Petr: Můj první kontakt s muzikou přišel ve 14 letech, kdy jsem se začal učit hrát na bicí. Zpívat jsem začal v 16 letech a plně se mu začal věnovat až se Slzou. Do té doby mě spíše zajímalo herectví, videotvorba a studium cizích jazyků.

Lukáš: Vůbec ne. Od malička jsem sice chodil do ZUŠky na kytaru, ale moc mě to nebavilo. Kytara mě chytla až po 18. roku, kdy jsem začal objevovat rockovou hudbu. Od té doby jsem tu ambici měl a cvičil na kytaru od rána do večera, nicméně souběžně jsem i vystudoval vysokou školu.

9) Jak reagují vaši přátelé a blízcí, že jste najednou slavní?

Petr: Byl to jak pro nás, tak i pro ně přirozený vývoj. Před tím jsem se zúčastnil několika pěveckých soutěží a dostal se do povědomí i díky své tvorbě na YouTube. To, že se kapela setkala s úspěchem, mi moc přejí a mám od nich plnou podporu.

Lukáš: U mě to bylo obdobné. Než jsme založili Slzu, pohyboval jsem se přes deset let na klubové scéně, hrál v mnoha kapelách a vlastně už před založením Slzy jsem byl profesí kytarista.

10) Co byste vzkázali návštěvníkům Dnů lidí dobré vůle, kteří váhají, jestli letos přijedou?

Petr: Určitě budeme rádi, když dorazíte na náš koncert a zúčastníte se i ostatních aktivit v rámci celé akce. Moc se na vás těšíme! :)

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na Velehradě na viděnou J