← zpět na úvodní stránku

ROZHOVOR: David Deyl

Známý zpěvák a hudební skladatel je původním povoláním učitel. V loňském roce oslavil 10 let na hudební scéně a jeho zbrusu nový počin vypovídá o tom, že na ní ještě určitě zůstane. Před pár týdny mu totiž vyšla píseň Naděje se vrátí, na které spolupracoval s významnými osobnostmi nejen českého hudebního světa – Marcusem Tranem, Biserem Arichtevem a Genem Grimaldi spolupracujícím s Lady Gaga, Stingem a Jennifer Lopez. „Nejdříve to měla být jen melodie. Inspirace jsem ale tentokrát měl více než obvykle a emocí, které chtěly ven, bylo tolik, že se z toho stal celý charitativní projekt. Pomoc a naděje jako protiklad neštěstí a ztrát. Temných okamžiků bylo podle mě v posledním roce na světě prostě moc. Chtěl jsem se s tím vypořádat.“

S písní vznikla také sbírka Charity ČR na pomoc rodinám zasažených covidovou pandemií. Výtěžek z dárcovských SMS, streamů a stahování singlu putuje rovnou na účet Charity ČR. Dárci mohou přispět libovolnou částkou i bankovním převodem.

Dojemná píseň Naděje se vrátí zazní letos i na velehradském pódiu, kde David Deyl vystoupí v rámci benefičního koncertu Večer lidí dobré vůle.

* Byl jste někdy na Dnech lidí dobré vůle nebo třeba jen na výletě na Velehradě?

Tuto významnou událost jsem vždy sledoval jen prostřednictvím televize a tajným přáním bylo jednou se na Velehrad podívat a zažít tu nádhernou atmosféru na vlastní kůži a duši.

* Pocházíte z hudební rodiny, kdy se u vás začala projevovat láska k hudbě? Kdy jste začal hrát na klavír?

Jsme taková Deyl Family, ve které všichni na něco hrajeme, zpíváme a hudba nás provází na každém kroku. Na klavír hraji od tří let a prvním učitelem byl můj táta. Měl obrovskou trpělivost a věnoval mi spoustu svého času. Doslova jsme to společně vyseděli. Bez něj bych asi na klavír vůbec nehrál. Někdy od 14 let jsem si již uvědomoval, že se chci hudbě naplno věnovat a jednou se jí i živit. Udělal jsem pro to maximum a díky rodině a Bohu se mi to podařilo!

* V titulcích k videoklipu a písni „Naděje se vrátí“ se objevují zvučná jména, nejen česká. Jak se vám podařilo získat pro svůj projekt světového producenta Nicolase Ramireze a u nás působícího režiséra Bisera Arichteva?

Nicolasovi napsal můj hudební producent Marcus Tran a oslovil ho, zda by nám nepomohl s finálním zvukem písně „Naděje se vrátí“. Nicolas byl po prvním poslechu hrubého dema nadšený a odpověděl, že nám s radostí pomůže! Bisera Arichteva jsem si dovolil oslovit sám, číslo na něj mi dal David Solař, který pro Bisiho píše hudbu k seriálům. Bisi po dvou schůzkách souhlasil a vytvořil video, které má naprostý přesah. Jsem z výsledku nadšený, až dojatý! Je to velký filmař se srdcem na dlani!

* Jaký dopad měla/má pandemie na váš osobní a profesní život? Využil jste nucené roční prázdniny k tvorbě nebo třeba k odpočinku, dohnání restů?

Celou pandemii jsem zažíval temné okamžiky, které jsem ze sebe musel dostat ven! Nashromáždilo se toho ve mně tolik, že ty emoce musely prostě ven! Proto vznikla nejdřív hlavní melodie „Naděje se vrátí“ a později i celá píseň. Kromě toho jsem s Marcusem připravil a napsal 16 nových autorských písní a na podzim vydáme nové album. 

* Loni jste oslavil 10 let na hudební scéně koncertním turné a vydáním nového alba. Už se podařilo uskutečnit jeho křest a jak byste album představil velehradským poutníkům?

Na konci ledna vyšlo mé muzikálové album, na kterém jsem pracoval skoro tři roky. Chtěl jsem, aby mělo evropskou úroveň. Navštěvoval jsem hodiny zpěvu, abych tento velmi náročný repertoár zvládl zazpívat s lehkostí a správnou dikcí. Album jsem nahrál společně s Epoque Quartetem a Václavem Krahulíkem. Jsou to ty nejkrásnější melodie z Fantoma opery, West Side Story, Cats, Evity. Přišla ale pandemie a album jsme nestačili ani pořádně zpropagovat, natož udělat křest. V současné době připravujeme DELUXE verzi, kde bude i duet a píseň z nejúspěšnějšího českého muzikálu Dracula.

* Plánujete letos v létě nějakou dovolenou, nebo se raději budete věnovat koncertování?

Krátkou dovolenou bych chtěl stihnout, ale raději budu mezi fanoušky koncertovat a nabírat energii od nich na pódiích. Už 10 nocí se mi stýská a bylo to dlouhé!

* Co chystáte nového pro své fanoušky? Kde vás třeba v následujících měsících uvidí a uslyší?

Již zmiňované autorské album po sedmi letech! Trvalo to, ale stálo to za to a fanoušci se můžou těšit na „deylovské melodické balady“ nebo letní taneční písně v reggaetonovém rytmu.  Nový singl a video na píseň „Zářící tmou“ už v průběhu července. Hlavní koncertní tour „DĚKUJI!“ bude až na podzim, teď jsou to vystoupení na slavnostech či oslavách měst po celé republice.

* Vzkaz pro velehradské poutníky?

Pokoj všem lidem dobré vůle! Vy jste naděje.


Děkujeme za rozhovor a přejeme veselé a sluncem zalité léto.