← zpět na úvodní stránku

Přípravy velehradských cyrilometodějských slavností právě vrcholí

Ve Zlíně se 26. června uskutečnila tisková konference ke Dnům lidí dobré vůle, které se konají na Velehradě 4. a 5. července 2017 při příležitosti státního svátku Dne slovanských věrozvěstů – sv. Cyrila a Metoděje. Nad akcí převzal záštitu hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a arcibiskup olomoucký Jan Graubner.

Není větší akce, která sahá ke kořenům křesťanství v českých a moravských zemích. Jsme hrdí na to, že právě v našem kraji je místo kolébky křesťanství,“ řekl novinářům hejtman Jiří Čunek.

Letošní, v pořadí již 18. ročník Dnů lidí dobré vůle nabízí tradičně bohatý program kulturních, duchovních, vzdělávacích i sportovních aktivit pro účastníky všech generací. „Cílem těchto největších oslav svátku sv. Cyrila a Metoděje u nás není jen vzpomínat na historii, ale aktualizovat poselství slovanských věrozvěstů pro současnou dobu,“ konstatoval Josef Kořenek, tajemník projektu. Velehradský seminář pro odbornou i laickou veřejnost, nad nímž převzala záštitu Cyrilometodějská teologická fakulta v Olomouci, se například zaměří na proměny rodiny jako instituce. Také bude vzpomenuto 20. výročí úmrtí sv. Matky Terezy, její návštěva v Olomouci a především její zásluha na rozvoji charitativního díla ve světě.

V předvečer státního svátku, tedy v úterý 4. července, se na nádvoří před bazilikou uskuteční benefiční koncert lidí dobré vůle, přenášený Českým rozhlasem a Českou televizí. Vystoupí v něm např. Marie Rottrová, kapela Slza, Filharmonie Bohuslava Martinů, Jiří Pavlica s Hradišťanem a další interpreti. Během večera budou představeny dva charitativní projekty, na které bude možné přispívat formou DMS VELEHRAD: Dům Ignáce Stuchlého SKM – Salesiáni Dona Boska a Nadační fond ADIUVARE.

Dny lidí dobré vůle vyvrcholí 5. července v 10:30 Slavnostní poutní mší svatou, rovněž vysílanou v přímém přenosu veřejnoprávními médii.

Tak jako v minulých letech, připravuje i letos Maltézská pomoc, o.p.s., ve spolupráci s Českým převorstvím Suverénního řádu Maltézských rytířů mezinárodní setkání vozíčkářů, díky němuž je i lidem se zdravotním postižením umožněno zúčastnit se hlavních částí programu.

Na Velehradě očekáváme asi 120 účastníků se zdravotním postižením zvláště z České republiky, nicméně ohlásily se nám i skupiny z Německa, Rakouska, Maďarska a Slovenska. Jako každoročně je naše pomoc spojena s ochotou přibližně stovky dobrovolníků, bez nichž by se akce podobného formátu vůbec nedala ufinancovat ani zorganizovat,“ uvedl Michal Umlauf, koordinátor projektu.

O zajištění dopravy a organizačních záležitostech promluvil starosta Velehradu Aleš Mergental. „Pro poutníky, kteří budou potřebovat dobít svá digitální zařízení, připravíme u obecního úřadu elektrickou přípojku,“ prozradil starosta.  

Program Dnů lidí dobré vůle a praktické informace včetně pokynů k dopravě a parkování.

 

Zpracovala: Helena Mráčková

 

Další informace:

Renata Janečková, tisková mluvčí Zlínského kraje                        
tel. 577 043 190, 731 555 161