← zpět na úvodní stránku

Na Velehradě vystoupila japonská sopranistka

Velký zážitek čekal na účastníky fotografického semináře, který se konal v altánku Poutního domu Stojanov na Velehradě. Kromě zajímavého povídání světoznámého fotografa Jindřicha Štreita vystoupily také dvě talentované a zkušené hudebnice – japonská sopranistka Nao Higano (žijící v ČR) a flétnistka a pedagožka na univerzitě v Évoře Monika Duarte Štreitová (žijící v Portugalsku). Jejich jedinečné hudební vystoupení doprovodilo projekci Štreitových fotografií pořízených v českých továrnách a Třineckých železárnách. Jejich malý koncert byl premiérou a účastníci semináře tak měli opravdový kulturní zážitek.

Fotograf a přednášející Jindřich Štreit si kromě hudebnic pozval také Ottu Brocha, hlavního kaplana Vězeňské služby ČR, a Pavla Zvolánka, předsedu Vězeňské duchovní péče. Oba pánové doplnili prezentaci fotografií z českých věznic svými zkušenostmi a zajímavostmi.

Monika Duarte Štreitová, dcera Jindřicha Štreita, ale nepřijela jen kvůli Velehradu. "V dalších dnech si ji můžete poslechnout na koncertech v Olomouci (7. 7.) a Praze (8. 7). Vystoupí i na mezinárodním hudebním workshopu v Trstěnicích. Když už z Portugalska přijede, má tady jeden koncert za druhým," usmívá se hrdý táta Jindřich Štreit.

O Jindřichu Štreitovi

Světově uznávaný a talentovaný fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života. Od roku 1967 připravil Jindřich Štreit více než 900 autorských výstav, zúčastnil se přes 300 výstav na čtyřech kontinentech světa a byl účastníkem mnoha mezinárodních dílen a sympozií. Vydal 29 knih, je zastoupen v nejvýznamnějších sbírkách a bylo o něm natočeno několik filmů.

Rozhovor zde