← zpět na úvodní stránku

Mezinárodní setkání vozíčkářů opět proběhlo pod záštitou Maltézské pomoci

Suverénní řád Maltézských rytířů opět pořádal na Velehradě v rámci Dnů lidí dobré vůle Mezinárodní setkání vozíčkářů. Zúčastnilo se ho přes padesát hendikepovaných osob. Každý měl svého přiděleného asistenta, který se o něj v průběhu obou dní stará a zajišťuje pro něj vše potřebné.

Při procházce mezi stánky jsme potkali klientku Evu s asistentkou Petrou. „Už jsme si pár stánků prošly, tak pokračujeme dále, hledáme stánek s marcipánem, máme na něj obě velkou chuť,“ usmívá se maltézská dobrovolnice Petra. „Studuji v Olomouci speciální pedagogiku, tak se mi tato zkušenost bude hodit do praxe,“ dodává.

Klientka Eva ještě sděluje, že by se ráda dostala na kolotoče. Chtěla by vyzkoušet autíčka, ale neví, jak to zvládne, když je na vozíčku. Za chvíli k nám pomalu přijde Libor, který se nám pochlubil, že "Evičce koupil plyšové srdce". Eva, která je odkázaná na vozík, a Libor, který sice chodí s berlemi, ale velice obtížně, se těší na odpolední mši, benefiční koncert i večerní přátelské setkání, které pro vozíčkáře dobrovolníci z Maltézské pomoci každoročně připravují .

Maltézská pomoc se snaží umožnit všem lidem, kteří mají zdravotní postižení, aby se mohli dostat na akce, které jsou pořádány v rámci Dnů lidí dobré vůle, aby každý mohl zhlédnout vše, co se zde nabízí. Kromě toho máme pro vozíčkáře i speciální program. A to mši svatou zde v bazilice od 16 hodin a následně od 17:15 oficiální přivítání hostů, kteří sem na Velehrad doputovali. Přijdou je pozdravit významné osobnosti, například kandidát na prezidenta pan profesor Drahoš, zpěvačka Marie Rottrová, kapela Slza či slovenský zpěvák Peter Cmorik,“ uvedl doktor teologie a vedoucí olomouckého centra Maltézské pomoci Michal Umlauf, který má Mezinárodní setkání vozíčkářů na Velehradě na starost.

Maltézská zdravotní pomoc

Tzv. Maltézáci se nestarají jen o vozíčkáře. Po celou dobu konání Dnů lidí dobré vůle zabezpečují zdravotní službu všem návštěvníkům. Vedle baziliky mají postavený zdravotnický stan a spolupracují se záchranným systémem Zlínského kraje.

Tady na Velehradě ošetřujeme jen základní zranění, když je nějaké vážnější, posíláme zraněné do nemocnice,“ říká vedoucí lékařka Barbora Hanáková. Ošetření zatím nebylo mnoho, celkově do deseti. Za tak nízký počet vděčí místní záchranáři hlavně počasí. „Letos nejsou úpaly ani úžehy, žádné omdlévání z horka a sluníčka, jak je dnes zataženo, tak tyto v jiných letech běžné případy nemusíme řešit. Letos se tu vyskytlo například bodnutí hmyzem a oděrky. Akorát jsme tu měli malého chlapečka, který si při pádu rozříznul bradu, tak jsme ho poslali do nemocnice na šití,“ dodává hlavní lékařka.

-KČ-