← zpět na úvodní stránku

Jedinečná výstava ukazuje duchovní život vězňů

Unikátní výstavu mohou zhlédnout návštěvníci Dnů lidí dobré vůle v budově gymnázia. Velkoformátové fotografie z prostředí příbramské věznice připravila Martina Řehořová.

„To, že byl člověk odsouzen a odpykává si trest v nápravném zařízení, nemusí automaticky znamenat, že je bezvěrec a nemá žádné duchovní potřeby,“ hlásá popisek jedné z vystavených fotografií.

Nápad fotograficky zachytit duchovní život vězňů vzešel z projektu Noci kostelů, v jehož rámci nakonec Řehořová unikátní fotografie pořídila. „Dáváme lidem možnost nahlédnout, jak v našem státě vypadá křesťanská tradice,“ komentuje své dílo fotografka.

„Mojžíš byl vrah. Král David byl dokonce úkladný vrah. Svatý Pavel se ještě před obrácením podílel na popravě svatého Štěpána. Domnívám se, že odsouzení přemýšlí o svých příbězích, o tom, co prožívají. A Bible je kniha odpuštění a omilostnění. To tito lidé – nejen v Příbrami – potřebují prožít,“ okomentoval vernisáž Pavel Zvolánek, předseda Vězeňské duchovenské péče.

Jedinečné fotografie z běžně nedosažitelného prostředí sklidily uznalé reakce návštěvníků vernisáže i profesionálních fotografů.

-APM-