← zpět na úvodní stránku

TISKOVÁ ZPRÁVA

Dny lidí dobré vůle letos pomůžou křesťanům na Blízkém východě

Velehrad
30. června 2016

Sedmnáctý ročník Dnů lidí dobré vůle je součástí Svatého roku milosrdenství a reaguje na současnou situaci ve světě. Proto i projekty, na které může každý přispět prostřednictvím dárcovských SMS, pomůžou křesťanům a jezídům, aby mohli zůstat ve své vlasti v Iráku, což především vyplynulo ze společného jednání.


Na Zelený čtvrtek vyhlásil olomoucký arcibiskup Jan Graubner finanční sbírku mezi kněžími na podporu duchovních, kteří žijí a působí v uprchlických táborech či diecézích v Iráku. „Vybralo se celkem 16,5 tisíce dolarů, které byly předány Syrské katolické církvi, Chaldejské katolické církvi a Chaldejské ortodoxní církvi. V této podpoře chceme pokračovat i nadále, proto jsme ve spolupráci s biskupy místních církví a pracovníky našeho konzulátu v Erbílu připravili podporu konkrétních projektů, které budou představeny v rámci letošních Dnů lidí dobré vůle. Pomůžeme sirotkům z území obsazeného Islámským státem a nakoupíme léky pro jezídské zdravotním středisko,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník velehradského projektu.

 

Naše pomoc je na místě…


„Svědectví křesťanských uprchlíků o jejich exodu, návštěva táborů, kostelů, škol a zařízení, které stačili během dvou let vybudovat a stále budují – nenechávají osud jen tak, ale snaží se s ním vypořádat. A taky návštěva míst, která svědčí o víře místních lidí,“ vyjmenovává silné dojmy z návštěvy Kurdistánu Petr Gatnar, sekretář olomouckého arcibiskupa. Osobně se na své cestě setkal s příběhy lidí, kteří museli na útěku před Islámským státem všechno opustit a teď žijí ve strachu o život svůj i svých blízkých. „Pan Haisam Said se svou manželkou Linou a dítětem bydlel v Mosulu. Když tam před třemi lety začaly útoky na křesťany a při atentátu v jednom kostele přišli o život jejich příbuzní i někteří kněží, opustili Mosul a přestěhovali se do Karakoše. I tam ale po čase přišel IS a oni opět museli utéci,“ vypráví jeden z mnoha smutných příběhů Gatnar.

Rád vzpomíná také na seznámení s knězem Syrské katolické církve P. Piem: „Původně pracoval jako novinář pro křesťanský měsíčník v Mosulu. Když nám ukazoval, kde jsou na Ninivských pláních města Mosul a Karakoš, obsazená IS, bylo v jeho očích vidět smutek a stesk po domově.“ Mezi iráckými kněžími je prý podle něj patrná velká obětavost. „Mnoha z nich jsem se ptal, jak zvládají všechnu práci s uprchlíky, kterým jsou nablízku od rána do večera a mnohdy i dlouho do noci. Všichni odpovídali prostě: Jsme posvěceni pro lidi a to je naše povolání, naše služba, naše radost a naše oběť,“ popisuje.

 

Stačí jen jedna SMSka…


Český Nadační fond ADIUVARE (latinsky „pomáhat“ či “podporovat“), který přispívá k rozvoji duchovních a mravních hodnot při výchově mládeže, k modernizaci výchovně vzdělávacího procesu, k motivaci studentů pro odborné studium a rozvoj dovedností a v neposlední řadě také k získání vzdělání studentů z početných a sociálně slabších rodin. Letos připravuje podporu pro studium na lékařské fakultě pro studenty z rodin uprchlíků z Blízkého východu.


Na Adiuvare bude možné přispět formou DMS VELEHRAD na číslo 87 777.

Bližší informace:

Monika Babincová
PETARDA PRODUCTION a. s.
Tel.: +420 737 726 686
E-mail: tisk@velehrad.eu
www.velehrad.eu