← zpět na úvodní stránku

Cisterciácká krajina Velehradu

Když členové cisterciáckého řádu na počátku 13. století začali budovat velehradský klášter, začali také proměňovat okolní krajinu. Měnilo se nejen nejbližší okolí kláštera, ale také navazující lesy, pole, louky. Dodnes se zde setkáváme s důmyslným dlouhodobě udržitelným způsobem hospodaření v krajině, stejně jako se můžeme nechat unášet krásou dnes už kulturních památek, které cisterciáci v průběhu staletí vytvořili.  

Ze západní Evropy s sebou mniši přinesli pokročilé hospodářské postupy i nové odrůdy zemědělských plodin včetně vína, které se zde pěstuje dodnes. Při putování klášterní krajinou narazíte na mýtné i hraniční kameny, kostely s farami, kapličky i zámek v Ořechově. Samotný areál bývalého kláštera na Velehradě je pokladnicí cisterciáckého odkazu. Dodnes je znatelný důmyslný vodohospodářský systém stavidel, náhonů a rybníků. O hospodářské činnosti mnichů svědčí i zachované části dvorů na Velehradě, v Polešovicích či v Domaníně, kde obdělávali půdu a chovali dobytek, na vinicích pěstovali víno pro liturgické potřeby, ale i obchod. Rozsáhlé lesy v Chřibech sloužily jako zásobárna stavebního dříví.

Po stopách cisterciáků se můžete vydat třeba po dlážděné cestě v lesíku Háj na Velehradě nebo z Jalubí na Velehrad, kde se nezapomeňte zastavit u Kapličky Panny Marie Bolestné. Zkušené oko krajináře odhalí také stopy po zaniklých cihelnách, rybničních hrázích nebo úvozových cestách propojujících Velehrad nejen s blízkými cíli, ale také vzdálenými evropskými kláštery. 

Na všechny tyto zajímavosti, odkazy a stopy cisterciáků v klášterní krajině Velehrad se snaží upozornit MAS Buchlov v rámci projektu CISTERCIÁCKÉ KLÁŠTERNÍ KRAJINY, který realizuje s dalšími třemi kláštery, Plasy, Vyšší Brod a Žďár nad Sázavou. Snahou je zhodnotit společné kulturní dědictví, zvýšit povědomí ve vztahu k místu i komunitě, a to i v celostátním měřítku. Cisterciácké kulturní krajiny jsou pro zapojené subjekty společným kulturním dědictvím ojedinělého charakteru. www.buchlov.cz

 

CISTERSCAPES – Cisterciácké krajiny spojující Evropu

Klášterní krajina Velehrad společně s dalšími 17 klášterními krajinami z 5 států aspiruje na prestižní označení Evropské dědictví.

www.cisterscapes.eu